Ako dosiahnuť sebadisciplínu? Naučte sa tajomstvo úspešných

sebadisciplina

 

Je to tá hrozná vec, kvôli ktorej sa váš spolužiak z výšky celú noc učil namiesto toho, aby išiel s vami von?
Alebo tajná ingrediencia každého úspešného olympijského športovca?
Čo sebadisciplína vo vašom živote zmení a ako na ňu, to vám prezradím v tomto článku.

My ľudia sme tvory veľmi emotívne. A lenivé. Je pre nás jednoduchšie podliehať svojim pocitom, ako sa nechať viesť myšlienkami. Takže si radšej pozrieme nový diel Hry o tróny namiesto toho, aby sme si pripravili zdravú desiatu na zajtra. A ráno si v bufete opäť kúpime tú hnusnú bagetu.

Sebadisciplína je schopnosť uprednostniť naše myšlienky o tom, čo by sme mali robiť pred pocitom, čo by sme robiť práve teraz chceli. Je to presne ako v príbehu o doktorovi Jekyllovi a pánovi Hydeovi.V pokojnej chvíli myslíme pragmaticky a stanovíme si cieľ s veľkým odhodlaním. To však končí presne tam, kde začína pokušenie z krátkodobého potešenia.

 

Stephen Covey raz v jednej zo svojich inšpirujúcich publikácií napísal: “… nedisciplinovaní sú otrokmi nálad, chutí a vášní…”

 

Vniesť do svojho života sebadisciplínu znamená oslobodiť sa. Ísť za svojimi snami. Je to metóda, ako pomocou dosahovania malých každodenných cieľov môžete dosiahnuť naozaj veľké veci.

Ako to teda s tou sebadisciplínou funguje? Sebadisciplína je schopnosť, nie vlastnosť. Nerodíme sa s ňou, ale môžeme sa ju naučiť. A trénovať. Sebadisciplína je ako sval. Preto k nej tak musíme pristupovať. Ak si stanovíme cieľ, ktorý je ďaleko za našimi schopnosťami neuspejeme rovnako, ako by sme sa snažili zdvihnúť 100 kg závažie na prvý krát. Už sa o to nikdy viac nepokúsime.

Tajomstvo úspechu je ukryté v správne zvolených úlohách. Napríklad také ranné vstávanie. Chceli by ste vstávať o 5 ráno. Posledný týždeň ste sa však nedostali z postele pred ôsmou.

Ak si nastavíte budík rovno na 5, s najväčšou pravdepodobnosťou to hneď po prvom ráne vzdáte. Budete rozbitý celý deň, ďalšie ráno zaspíte a budete frustrovaný zo svojho neúspechu. Ak si však budík posuniete len o 10 minút skôr, nezbadáte rozdiel a vynaložíte na to minimálnu námahu. Vaša motivácia z dosiahnutého úspechu bude príliš malá.

 

Ako vyzerá správny tréning sebadisciplíny?

 

Úlohu stanovte tak, že leží tesne za hranicou vašich možností. Tá sa nachádza u každého z nás niekde inde. Pre niekoho to môže byť 30 minút a u niekoho 1 hodina.

Moje odporúčanie na záver. Stanovujte si radšej menšie ciele a ak sú príliš jednoduché, o kúsok svoje nároky zvýšte. Úspech zo splnenia malého cieľa vás bude motivovať viac ako neúspech zo zlyhania pri príliš náročnej úlohe.