5 osvedčených metód, ktoré posilnia vašu sebadisciplínu

V minulom článku som hovorila o tom, čo je sebadisciplína, ako ju trénovať a ako nám dokáže zmeniť život k lepšiemu. Dnes vám prezradím 5 osvedčených metód, ktoré vám pomôžu pri tréningu.

Každý z nás má v hlave svojich démonov. Niektorí nás zvádzajú o polnoci k chladničke, iní k sabotáži budíka. Dobrá správa je, že sa im môžete vzoprieť.

Najefektívnejší spôsob, ako s nimi bojovať, je vytvoriť pozitívne návyky. Vyskúšajte týchto 5 osvedčených metód, vďaka ktorým ľahšie odoláte nástrahám vlastnej mysle.

 

newsletter-sebadisciplina-3

 

1. Odstráňte pokušenie

Na začiatku je dôležité identifikovať pokušiteľa. A zbaviť ho vplyvu. Odstráňte všetko, čo vás môže rozptýliť alebo zviesť na iracionálne chodníčky z vášho dosahu.

Nechoďte s priateľmi do mekáču, ak chcete zlepšiť svoju životosprávou. Vypnite facebook a telefón, keď pracujete. A ak na to v kritickom okamihu nemáte dosť síl, povolajte posily. Priateľa, čo vás každú stredu vytiahne do plavárne. Aplikáciu, ktorá zablokuje všetky sociálne siete a emaily vo vašom počítači. Alebo priateľku, ktorá zavolá vašej mame vždy, keď prekročíte rozpočet na nákupy topánok.

 

2. Dbajte na svoj žalúdok

Poznáte to. Keď ste hladný, nie ste to vy. Vrčíte, všade naokolo vidíte beznádej, nič sa nedá.

Vaše obedňajšie reči o tom, ako by ste kura na sladkokyslo od číňana na rohu stanice nikdy nedali do úst strácajú na váhe. Hnusné, ale zasýti.

Štúdie preukázali, že ak sme hladní a máme v krvi nízku hladinu cukru, naša schopnosť správne sa rozhodnúť rapídne klesá. Ovláda nás pesimizmus a náš mozog nie je v práve najlepšej kondícii. Vaša schopnosť sebaovládania klesá geometrickým radom.

  1. Pripravte si preto každý deň desiatu a BPP (balíček prvej pomoci) so sušeným ovocím, orieškami či proteínovou tyčinkou (pozor na tie s cukrom).
  2. Skontrolujte každý večer svoju kabelku, batoh alebo iný nosič osobných potrieb, že tam máte BPP, pre prípad, že vás povinnosti zdržia od obeda.

 

sebadisciplina-2

 

3. Nečakajte. Správna chvíľa je práve teraz

Nečakajte, kým sa budete cítiť „dosť silný“. Zlepšenie sebadisciplíny znamená, vybočiť zo zabehnutých koľají. A to je nepríjemné. Dnes, zajtra aj o tri roky. Preto nečakajte. Urobte prvé rozhodnutie ešte dnes. A prečo je to také náročné?

Charles Duhigg, autor knihy The Power of Habit vysvetľuje, že za naše návyky sú zodpovedné bazálne gangliá – časť mozgu, kde sídlia samí silní hráči. Naše pocity, vzory a spomienky. Naopak, rozhodnutie sa rodí úplne inde, v prefrontálnej kôre. Čo z toho vyplýva?

Že zvyk je železná košeľa a je nepríjemné sa jej zbaviť. Hlavne, keď poriadne zahrdzavie. Takže potrebujeme vedome urobiť množstvo rozhodnutí, kým si vybudujeme nový zvyk a môžeme vypnúť svoju rozhodovaciu prefrontálnu kôru a zapnúť gangliového auto pilota. Vďaka nemu sa o piatej zobudíte sami. Aj bez budíku.

 

4. Prestávky, odmeny a maškrty

Sebadisciplína je zo začiatku horšia ako väzenská bacharka. Preto sa nezavrite do cely odriekania. To nevyhnutne vedie k neúspechu. Za dosiahnuté ciele sa odmeňujte. Je to dôležité.

Držíte diétu? Vyhláste lievancovú nedeľu. Snažíte sa ušetriť? Potešte sa nákupným popoludním v piatok večer. Určite si rozpočet napr. 25€ a neberte si so sebou platobné karty. Len hotovosť. A hlavne. Užite si zaslúženú odmenu.

 

5. Odpúšťajte. A vykročte vpred

Ste už dosť veľký na to, aby ste vedeli, že nič nejde podľa plánu. Budete mať mnohé víťazstvá a ešte viacej pádov. Kľúčom k úspechu je oprášiť kolená a ísť vpred. Veď inak by ste sa nikdy nenaučili bicyklovať, korčuľovať, či dokonca chodiť.

Je jednoduché podľahnúť hnevu, pocitu viny a frustrácii. To vám však nepomôže zlepšiť sebadisciplínu. Ani nájsť šťastie. Jednoducho pomenujte tento neúspech ako novú skúsenosť.

Odpustite sami sebe a vysadnite naspäť do sedla. Čím dlhšie ste mimo hry, tým ťažšie je udržať správny smer.