Hľadá sa stratená inšpirácia alebo 4 tipy, kde ju opäť objavíte

inspiracia title

Inšpiráciu oceníme až vtedy, keď neprichádza. Poznáte to. Rutina otupí múzy natoľko, že tri minúty hypnotizujete rozpísaný e-mail svojmu šéfovi. Na večeru si rozmrazíte tradične quattro formagi pizzu a zapnete k tomu po stý krát Sex v meste. O skutočnom sexe nehovoriac…

Inšpirácia, to je inými slovami lepší spôsob odpovede na otázku alebo lepšie riešenie problému.

Naša pohodlnosť,  ktorú s obľubou nazývame „nemám čas“, nás uvrhne do zabehnutých vzorcov. Keď sa inšpirácia a tvorivosť ocitnú v núdzi, povolajte na pomoc nasledujúce tipy. Základ tvorí bod č.1, ktorý podľa situácie doplňte niektorým z nasledujúcich životabudičov múz Inšpirácie a Kreativity.

 

1. Zabudnite na slová začínajúce „ne…“

 

Vo väčšine prípadov sú to vaše zažité vzorce myslenia, ktoré vás nútia opakovať „Nedá sa“, „Nemôžem“, „Neviem“…
Časom sa z nich stane mantra, ktorá vás zabetónuje v bezvýchodiskovej situácii. Namiesto toho si povedzte:

„Vyriešim to.“

„Viem, že sa objaví riešenie.“

„Objavím inšpiráciu, ktorú potrebujem, aby som našiel riešenie.“

„Vždy je cesta.“

„Aké lepšie riešenie môžem vymyslieť?“

„Čo ak…?“

Keď si budete v hlave opakovať tieto vety, nesnažte sa hneď prísť s riešením. Namiesto toho vyprázdnite svoju myseľ. Venujte sa napríklad niektorej z nasledujúcich aktivít. Nechajte inšpiráciu prirodzene plynúť. Konajte spontánne.

 

2. Myslite „out of box“

 

Kašlite na pohodlnú rutinu. Potrebujete vymyslieť niečo inak? Spravte niečo inak. Choďte domov inou trasou, navštívte nový obchod, ochutnajte nové chute. Počas toho, ako objavujete svet z novej perspektívy, znovu objavíte aj svoju inšpiráciu.

 

3. Počúvajte inšpiratívnu hudbu

 

Väzby medzi hudbou, inteligenciou a tvorivosťou sú dobre známe. Napríklad také počúvanie Mozartovej sonáty dočasne zlepší vašu priestorovú inteligenciu. Ideálna hudba na cesty pre niekoho, kto zablúdi aj v garzónke.

 

4. Hýbte sa, choďte do prírody

 

Neexistuje nič staršie a nič účinnejšie na reset mozgu ako pohyb, čerstvý vzduch a príroda vo svojej rôznorodosti. Pohyb stimuluje tvorbu neurónov v oblasti hypokampu. Farebnosť kvetov podporí vašu kreativitu zatiaľ čo svieže farby modrej a zelenej vašu myseľ skľudnia.

 

Zdroj: www.psychologytoday.com