Osvojte si umenie povedať nie

clanok povedat nie title

Mama na dôchodku volá synovi, ktorý z práce uteká vyzdvihnúť dcéru, jednu z posledných, čo zostala v škôlke. „Jurko, choď mi vyzdvihnúť balíček na poštu, ja to mám ďaleko a ocovi sa nechce…“

Mamka a neskôr pani učiteľka Jurkovi celé detstvo opakovali: Odvrávať sa nemá! Buď dobrý a každý ťa bude mať rád! Raz povieš NIE a budeš sa naveky zatratený smažiť v pekle, opakuje program v jeho hlave.

A tak sa Jurko podvolí a uteká na poštu na druhom konci mesta. Zanesie ju mame, ktorá ho vytiahne ešte na večeru a Jurko potom doma nemotorne vysvetľuje manželke, prečo sa jej vychladnutej večere ani nedotkol. To, čo práve prežíva má od nirvány ďaleko. Kde sa stala chyba?

 

Programy v našej hlave

 

Jurko má problém povedať NIE. Svojej mame. Kolegom v práci. Kamarátovi obchoďákovi.

Preto má niekoľko hodín nadčasov, ktoré mu nik nepreplatí. Nestíha koníčky. Manželku. Ani vyzdvihnúť dcéru včas.

Psychológovia si myslia, že príčinou neschopnosti odmietať je predovšetkým nízke sebavedomie a programy v našej hlave, ktoré nám v najlepšej viere opakovali naši najdôležitejší mentori v detstve. Rodičia a učitelia.

Sme presvedčení, hlboko vo svojom vnútri, že ak prestaneme pomáhať ľuďom okolo, prestanú nás mať radi. Ako vidíme na Jurkovi, opak je pravdou.

 

Ako povedať nie

 

Nie. Nemáte sa na každého vykašľať. Dôležité je všímať si, kedy ide o manipuláciu a kedy o opodstatnenú prosbu o pomoc. Kedy pomoc dokážete poskytnúť a kedy je to nad vaše sily.

1. Všímajte si vlastné pocity.

Naučte sa vnímať ako sa pri vypočutí požiadavky cítite. Je to informácia, ktorá vám môžu pomôcť nasmerovať vaše rozhodovanie.

2. Vyjadrite empatiu a rešpekt

Vaša ľútosť sa musí skladať z dvoch častí. V prvej časti vyjadrite súcit s človekom, ktorý potrebuje vašu pomoc (“chápem, ako veľmi je to pre teba dôležité”), a v druhej časti oznámte poľutovanie, že s tým nič nenarobíte (“veľmi ma mrzí, že pre teba nemôžem nič urobiť, ale mám priveľa práce”).

3. Nehanbite sa priznať, že ste zaneprázdnení

Vymenujte všetky úlohy, ktoré ste si naplánovali na deň (pre dosiahnutie väčšieho efektu môžete k zoznamu pridať aj to, čo ste si naplánovali na zajtra). Po takomto monológu si vás pravdepodobne už netrúfnu vyrušovať v práci.

4. Neospravedlňujte sa

Šikovný manipulátor dokáže otočiť vaše ospravedlnenie proti vám a vyvolať vo vás pocity viny alebo ignorantstva.

5. Nechajte si čas na rozmyslenie

Ak vás ponuka či žiadosť, ktorú ste dostali zaskočí, nezačnite rýchlo vymýšľať výhovorky. Mohli by sa obrátiť proti vám. Radšej poďakujte a povedzte, že si celú vec musíte premyslieť a napríklad zajtra dáte vedieť svoje stanovisko.

Ak ste však skalopevne presvedčený, že svoje rozhodnutie nezmeníte, nenechávajte zbytočne človeka dúfať. Má právo vedieť pravdu a možnosť zariadiť si veci inak.