Manipulácia v práci a 3 spôsoby ako jej zabrániť

manipulacia title v1

 

Manipulácia v práci je častý úkaz, či už od šéfa alebo kolegov. Nemusí byť na prvý pohľad evidentná. Ani s priamym úmyslom uškodiť. Avšak…
Vaša snaha o zmenu procesov sa nikdy neuskutoční. Kolega Jozef, ktorý nič nestíha a neustále vás žiada o pomoc, chodí domov záhadne o hodinu skôr ako vy…
Ak sa nedokážete efektívne brániť, stane sa vaša existencia v zamestnaní, skôr či neskôr, veľmi frustrujúca. A v konečnom dôsledku ovplyvní nie len pracovný, ale aj súkromný život.

 

Aké sú najčastejšie prípady manipulatívneho správania v práci a ako sa im efektívne brániť?

 

Žiadna otázka nie je vo svojej podstate manipulatívna. To robí až úmysel, s akým je položená. A ten môže byť prospešný alebo naopak…

Jedno je však pri komunikácii isté. Ten, kto sa pýta, vedie rozhovor. Nie je vašou povinnosťou odpovedať na každú otázku, ak sa vám zdá nemiestna.

 

1.Snaha o diskreditáciu pred publikom (porady, prezentácie, prednášky…)

 

“Máte vôbec kvalifikáciu vyjadrovať sa k danej téme?”
“Aké ste dosiahli úspechy? Akým právom o tom hovoríte? “
“Ako to vy môžete vedieť?”

Otázky, ktoré útočia na vašu osobu namiesto toho, aby sa vecne zaoberali témou, majú jedinú úlohu. Spraviť z vás blázna. Rozhodiť vaše myšlienky, koncept a emócie.

Existuje však efektívna obrana. Chladná hlava. A neutrálna odpoveď “Na vašu otázku nebudem reagovať.”

 

manipulacia title v2

 

2. Sugescia

 

“Všetci sa určite zhodneme, aké dôležité je dokončiť tento projekt včas. Áno? Preto určite všetci pochopíte, že možno bude potrebné zostať v práci nadčas.”

“Máte záujem o kariérny postup? Potom musíte súhlasiť, že pracovná cesta je najlepší krok vpred.”

Z tejto pozície sa kladie odpor ťažko. Už len preto, že to zaváňa konfliktom a tie väčšina z nás neznáša. Odporu sa síce nevyhnete, vaša reakcia však musí byť asertívna. “Chápem váš pohľad a vidím to podobne. Rád by som však uviedol/a svoj názor na vec.”

 

3. Tak áno alebo nie?

 

“Keby si mohol pomôcť priateľovi urobil by si to?”

Kolega očakáva odpoveď “áno”. Vy sa ho chcete zbaviť a bez rozmyslu pritakáte. Pasca zaklapla. “Nedarí sa mi vypracovať jedna tabuľka v exceli a ty to s ním tak vieš – prepošlem ti podklady a pomôžeš mi? Spolieham na teba“ Ak odpoviete nie, popriete svoje predošlé tvrdenie.

Ide o vyvolanie nátlaku a snahu o zjednodušenie rozhodovania. Zdanlivo nepripúšťa žiadne iné alternatívy ako áno alebo nie. A v tom je ten háčik. Môžete odpovedať aj inak.

“Rozumiem, ale aktuálne som ja sama / sám zahltená/ý prácou. Ak počkáš, môžeme sa spoločne pozrieť na problematickú časť zajtra.”
Dôležité je neodpovedať priamo na otázku áno -nie.