Ako prežiť pokojný advent? Začnite si písať denník

clanok-advent-title

 

Nepodľahnite panike. Vytvorte si kamaráta do dažďa a zachovajte pokojnú myseľ. Začnite si písať denník.

Advent.

Milovaný a nenávidený. Šialený čas pokoja.

Duchovné rady, že je čas spomaliť, pohrúžiť sa do seba a sumarizovať sú lákavo vzdialené. V zmeti vianočných príprav, večierkov, nákupov a pracovného nasadenia vyznievajú… prinajmenšom zábavne.

Nebolo tomu tak vždy.

V dobách nie až tak dávno minulých, kedy bola úroda bezpečne uložená v komore, dlhé noci okrem pokojného hĺbania príliš veľa iných činností neumožňovali. Tie časy sú však nenávratne preč. A my s tým nič neurobíme. Alebo že by…

 

A šťastný človek povedal: „Zastav sa a rozhliadni.“

 

Na myšlienke pokojného a hĺbavého adventu nie je nič zlé, ani smiešne. Pre dosiahnutie šťastného a úspešného života je to tak povediac – nevyhnutné.

Aby sme dokázali určiť, kam chceme kráčať, musíme vedieť, kde sme. Rozhliadnuť sa. Zastaviť a zistiť, čo sme nastrádali vo svojom batohu. Čo nám tam chýba a čo nás naopak zbytočne zaťažuje a mali by sme neľútostne vyhodiť.

Nemusíte sa pohrúžiť do niekoľko hodinovej meditácie, aby ste na to prišli. Stačí nám na to pár minút pred spaním, pero a dostatočne hrubý zápisník.

 

Objavenie strateného spoločníka alebo „Milý denníček“

 

V dnešnej digitálnej dobe sme naň zabudli. Obyčajný denník. Pár riadkov našich myšlienok a pocitov každý deň. Tak málo stačí, aby sa začali diať zázraky.

Toto tajomstvo pozná mnoho úspešných ľudí, ktorí si vedú svoj denník a nie je to len preto, aby ho mohli pred smrťou ešte dobre speňažiť.

Písanie denníka podporuje naše tvorivé myslenie. Zaznamenáva drobné životné udalosti. Pomáha nám roztriediť myšlienky. Uľaví našej preplnenej mysli a upokojí ducha.

Časy sa menia, ale naše potreby zostávajú. Prečo si ich napĺňanie neprispôsobiť súčasnému životnému štýlu? Vyskúšajte písanie denníčku, aby ste si zachovali svoju pokojnú myseľ. Každý deň pár riadkov pocitov, myšlienok, zážitkov, trápení a radostí, vďačnosti…

Kedy je lepší čas stvoriť svojho malého kamaráta a ukradnúť si pár minút pre seba ako počas (ne)pokojného adventu?